Nova gradnja ima šanse
Recentna Covid kriza i potresi u Hrvatskoj sigurno nisu imali pozitivan učinak na tržište nekretnina. Ukoliko tome dodamo i specifičnu situaciju u Slavoniji, najistočnijoj hrvatskoj regiji, opustošenoj snažnim iseljavanjem u posljednjih pet godina i slabim gospodarskim pokazateljima koji značajno zaostaju za ostatkom države, tržište nekretnina u Slavoniji pod utjecajem je cijelog niza izrazito negativnih okolnosti.
Unatoč tome, trgovina poljoprivrednim zemljištem pokazala je izrazitu otpornost i većih parcela gotovo da i nema na tržištu, a ukoliko se pojave, vrlo brzo se prodaju i cijene bilježe rast.
Stanje sa starijim obiteljskim kućama oprečno je, gotovo katastrofalno. Velika je ponuda, a interes slab osobito u ruralnim sredinama, te do kupoprodaje dolazi teško, a cijene koje se postižu su niske. Opći rezultat su mjesta u kojima mlađe populacije gotovo i nema, starije stanovništvo niti ima ekonomske snage niti volje za ulaganjem u nekretnine, te one svakom godinom postaju sve derutnije, a izgled slavonskih manjih mjesta sve zapušteniji.
Zanimljiva je situacija sa višestambenom gradnjom u slavonskim gradovima, posebice Osijeku kao najvećem gradskom središtu istoka Hrvatske. Novoizgrađeni stanovi vrlo brzo pronalaze svoje vlasnike i cijene bilježe rast. Donedavno je bilo nezamislivo postići cijenu oko 1.500 EUR/m2 novoizgrađenog stana. Mora se priznati da je i gradnja sve kvalitetnija, a mlade obitelji traže određeni standard i spremne su ući u investiciju koja mnogima predstavlja trajno rješenje. APN je subvencijama na stambene kredite za mlade dao dodatni zamah stambenoj gradnji od koje će u konačnici svi osjetiti pozitivne efekte kroz poboljšanje općih gospodarskih pokazatelja.
Doista, svjetlo na kraju tunela koje nije jureći vlak.